Özel Eğitim Sınıfı Öğretmenlerine de nöbet ücreti ödenir mi?

Özel eğitim kurumlarında veya bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okul/kurumlarda görev yapan özel eğitim sınıfı öğretmenlerine fiilen tuttukları nöbet hizmetine karşılık ek ders ücreti ödenmediği yönünde bilgiler gelmektedir. Özel eğitim okullarında görev yapan öğretmenlerimiz nöbet görevini fiilen yerine getirseler de ek ders ücretinden yararlandırılmamaktadır. Bu durum mevzuata ve eşitlik ilkesine aykırıdır.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin "Öğretmenlerin nöbeti" başlıklı 60. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) Öğretmenlerin okul müdürlüklerince düzenlenen nöbet çizelgesine göre nöbet tutmaları sağlanır. Özel eğitim anaokulları, özel eğitim anasınıfları ile özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenleri nöbet görevlerini teneffüs ve yemek saatlerinde sınıflarına kayıtlı öğrencilerin gözetimine devam ederek yerine getirirler.

(2) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer.

(3) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(4) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

(5) Engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin haftalık ders programları ile nöbetlerinin belirlenmesinde gün ve saat tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır."

Madde hükmünde özel eğitim kurumlarında/sınıflarında görev yapan öğretmenlerin nöbet hizmetleri düzenlenmiştir. Madde hükümlerine göre özel eğitim anaokulları, özel eğitim anasınıfları ile özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenleri nöbet tutmakla yükümlüdür. Bu öğretmenler nöbet görevini diğer öğretmenlerden farklı olarak teneffüs ve yemek saatlerinde sınıflarına kayıtlı öğrencilerin gözetimine devam ederek yerine getireceklerdir.

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmesinin ikinci bölümünde yer alan "Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme" başlıklı kısmındaki "Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti" başlıklı 21. maddesinde "(1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir." hükmü amir olup madde hükmü uyarınca müdür yardımcıları ve öğretmenlere nöbet tutmaları karşısında üç saat ek ders ücreti ödenmektedir.

Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği 07.07.2018 tarihinde yürürlüğe girmiş olup mezkur yönetmeliğe göre bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okul/kurumlarda görev yapan öğretmenlere mezkur yönetmelik uyarınca nöbet ücreti olarak üç saat ek ders ücreti ödenecek olup ek ders ücreti ödenmesinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Bu bağlamda, bünyesinde özel eğitim sınıfı bulunan okullarda görev yapan özel eğitim sınıfı öğretmenlerine tutacakları nöbet hizmeti karşılığında haftada üç saat ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.