Rehber Öğretmenlere Çok Kötü Haber!

Çok tartışılan ‘Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Rehberlikçiler, karşı çıktıkları şekilde yönetmeliğin yayınlanmasına “Kaygılarımızın hiçbiri dikkate alınmamış” diyerek tepki gösterdi. Yeni yönetmeliğe göre, rehber öğretmene de okulda nöbet tutma zorunluluğu getirildi. Yönetmelikte rehber öğretmenin görevleri maddesinde, “Sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar” ifadesi yer aldı. Nöbet tutmanın disiplin demek olduğunu ifade eden eğitimciler, öğrencinin bu durumda kendisini öğretmenine açamayacağı, sorunlarını rahat ifade edemeyeceği iddiasında. Rehberlik öğretmenleri, tercih danışmanlığı, alan ve ders seçimi, öğrenci tanılama sürecine bağlı olarak yapılacak çalışmalarda izin ve tatil dönemlerinde görevlendirilebilecek. Yeni yönetmelikte ‘psikolojik danışman’ ibaresinin çıkarılması da eleştirilen bir başka konu.

AİLE REHBERLİĞİ KAPSAMINDA EV ZİYARETİ

İl milli eğitim müdürlüklerinde, rehberlik hizmetlerinin il düzeyinde planlanması ve kurumlar arası işbirliğinin sağlanması amacıyla rehberlik hizmetleri il danışma komisyonu oluşturulacak. Ayrıca aileyle işbirliğinin artırılması amacıyla aile rehberliği kapsamında ev ve iş yeri ziyaretlerinin yapılması, eğitim kurumlarındaki rehberlik öğretmenlerinin görevleri arasına eklendi. Eğitimlerini evde ve hastanede yapan öğrencileri de ziyaret edecekler.

Yeni düzenlemede hakkında koruyucu ve destekleyici danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara yönelik gerçekleştirilecek uygulamalara ilişkin de hükümler yer aldı. Adli makamlarca danışmanlık tedbiri kararı verilen çocuklara bu uygulamalar rehberlik servisi tarafından yerine getirilecek. Psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale hizmetleri kapsamında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile eğitim kurumlarında psikososyal koruma, önleme ve krize müdahale ekipleri kurulacak.

MESLEĞİ SAĞLIKLI ŞEKİLDE YÜRÜTMEMİZE ENGEL OLACAK

Ali Erdoğan (Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Sekreteri):

Yönetmelik, psikolojik danışmanlık ve rehberlikle bağdaşmayan, mesleğin özünü icra etme konusunda sıkıntı yaratabilecek, yanlış yorumlanabilecek birtakım maddelerle çıkarıldı. Rehberlik servisinde çalışanlar doğrudan bir öğretmenlik mesleğini yerine getirmiyorlar, bir ruh sağlığı hizmeti, danışmalık yerine getiriyorlar. Bu hizmetin psikolojik danışma dediğimiz kısmı geri plana ittiğini, yönetmelikte genel anlamda yer verilmediğini gördük. Bu ciddi eksiklik. PDR servisinde öğrencinin daha özgür, daha rahat olması gerekir. Öğretmene nöbet görevi, sınavlarda görev gibi birtakım işler tanımlanmış. Bunların rehberlik ve psikolojik danışmanlıkla bağdaşmadığını söylemiştik. ‘Aile ziyaretleri yapar’ şartı getirilmiş. Bu nasıl yapılacak, belirtilmemiş. Bunlara itiraz etmiştik. Bu haliyle yönetmeliğin bir işlevi olmayacak. Mesleği sağlıklı, verimli, etkili şekilde yürütmemize engel olacak.

PSİKOLOJİK YARDIM HİZMETİ YOK SAYILIYOR

Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz (Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı):

Özellikle psikolojik danışma ve rehberlik kavramının yönetmelikte bahsedilmediği ve rehberlik hizmetinin ana işlevinin göz ardı edildiği görülüyor. Öğrencilere ücretsiz verilen psikolojik yardım hizmeti yönetmelikle yok sayıldı. Rehberlik personeline nöbet, etüt, boş derslere girme gibi erk ve statü sağlayacak görevlerin verilmesi hizmetin temel kaynağını ve süreci olumsuz etkileyecek. Uzmanların öğrenciyle güvene dayalı iletişim kurma sürecini yok edecek. Ülkemizde çocuk suçlarının büyük çoğunluğunu ortaya çıkaran rehberlik personeli ve bunu sağlayan da psikolojik danışma hizmeti. Ancak yönetmelikte rehberlik personeli disiplin sağlayıcı konuma getirilmiş, çağdaş eğitim sisteminin en önemli boyutu olan öğrenci kişilik hizmetleri büyük bir yara aldı. Ayrıca 25 bin rehberlik personelinin özlük hakları bu yönetmelikle yok sayıldı. Bunun acilen gözden geçirilmesi ve kanunlara, çağdaş eğitim sistemine uygun şekilde revize edilmesi gerek. Bu haliyle psikolojik danışma ve rehberlik ilkelerine aykırı ve mesleğin ruhuyla bağdaşmıyor.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen 12 ay önce

20 yıldır eğitimin içindeyim. Hiç bu kadar rezil durumda olan bir eğitim sitemi görmedim. Rehberlik öğretmeni nedir ya. Adamlar Okul Psikolojik Danışmanı ya. Tecavüz, taciz, engelli çocukların erken teşhisi bir sürü şey ya. Kadın evde dayak yiyor o bile gelip anlatıyor. İSMET YILMAZ İSTİFA ETMELİ. İNSANA DEĞER VEREN BİRİ GELMELİDİR.

Avatar
Kader Terkeş 12 ay önce

Bir öğretmen Hanife tutabiliyor Usta bütün öğretmenlerin rehber hocası veya başka bir branş fark etmeden hepsini Tutması lazım. Ben ders öğretmeni olarak derse girdikten sonra nöbet tutmak benim de moralimi bozuyor Belki de öğrencilerngüvenini sarsıyor. Ama sonuçta biz nöbet tutuyor ve sınav görevi alıyorsak rehber hocalarının da aynı şekilde nöbet tutup sınav görevi almaları gerekmektedir

Avatar
Hatice 12 ay önce

Sizlerin anlamakta zorlandığı nokta psikolojik danışman oldugumuz öğretmen kimliğinde sahip olmayısımız. Otorite figürü olarak görünen birine cocuklar kendini acmakta zorlanacaklardir.

Avatar
Deep 12 ay önce

Verilen gereksiz ve anlamsiz ayricalik alinip esitlik saglanmistir rehber öğretmenler ogrencileri tanımıyor bile bahcede okul icinde davranışlarından haberdar bile degiller ogrencinin gelip odada anlattiklarini degerlendirirken yapmis olacagi nobet gozlemiyle daha saglikli teshis koyacaktir.diyorsunuz otorite sarsilacak mudur bile sizin kadar otorite pesinde degil emir demiri keser nokta

Avatar
Hoca 12 ay önce

Ne alakası var bi boş gezen ğara alan adamlar ne guveni oluşturmuşta

Avatar
Öğretmen 12 ay önce

Biz öğretmenler de hem ders anlatıyor hem öğrencilerin her türlü dertleri ve sorunları ile ilgileniyor, velilere görüşüyor ve bunları 30 saat dersin dışında zaman bulup yetiştirmeye çalışıyoruz.. üstüne de nöbet tutuyoruz..Öğrencilerin davranışlarını doğal ortamlarında gözlemleyerek daha faydalı olacaklarını düşünüyorum..Mağdur veya özel sorunlar yaşayan çocuklar da buna dahil. Geç kalmış bir uygulama.

Avatar
Figen öztürk 12 ay önce

Rehber öğretmenin başka bir rehbere ihtiyacı yoksa iyi demektir. Gerisi boş.tüm öğretmenleri rehber öğretmenlerde dahil özel çocuklarımıza daha anlayışlı davranmaya davet ediyorum.milli eğitimde inşAllah öğretmenlere hizmet içi eğitim koyacak.inşAllah!

Avatar
Göktürk 12 ay önce

Salçalı yemekte şeker gereksiz ise okullarda rehber öğretmen o kadar gereksiz...her okulda var neden çocuklar hala sorunlu...yaptıkları A4 kağıdı dosyalamak