Rehber öğretmenlere yaz tatilinde tercih danışmanlığı görevi verilmesi

2018 yılı içerisinde ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek öğrenciler ile üniversiteye yerleşecek öğrencilerin tercih işlemlerinde öğrencilere yardımcı olmak amacıyla il ve ilçe merkezlerinde tercih danışma komisyonlarının oluşturulacağı ve tercih danışmanlığına ilişkin iş ve işlemlerin ne şekilde yapılacağı konusunda Bakanlıkça 2018 Yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu yayımlanmıştır.

Mezkur kılavuzda tercih danışma komisyonlarına öğretmen görevlendirilmesine ilişkin "3.6. Merkezi Sınav Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında öncelikle ortaokullarda ve RAM'larda görev yapan rehberlik öğretmenleri, ortaokul müdür veya müdür yardımcıları görev alır. Rehberlik öğretmeni sayısının yetersiz olduğu hallerde, komisyonlarda tercih konusunda donanımlı diğer öğretmenler ve farklı kademelerde görev yapan rehberlik öğretmenleri de görevlendirilir.

3.7. YKS Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında ise öncelikle ortaöğretim kurumlarında ve RAM'larda görev yapan rehberlik öğretmenleri, ortaöğretim kurumlarının müdür veya müdür yardımcıları görev alır. Rehberlik öğretmeni sayısının yetersiz olduğu hallerde, komisyonlarda tercih konusunda donanımlı diğer öğretmenler ve farklı kademelerde görev yapan rehberlik öğretmenleri de görevlendirilir." ifadelerine yer verilerek komisyonlarda öğretmen görevlendirmelerinin ne şekilde yapılacağı açıklanmıştır.

Mezkur kılavuza göre komisyonlarda, öğretmen sayısının yeterli olması durumunda rehber öğretmenler görevlendirilecektir. Rehber öğretmen sayısının yetersiz olduğu durumlarda ise diğer öğretmenlerden görevlendirme yapılacaktır. Öğrencilerin tercih dönemleri Temmuz ve Ağustos aylarına denk geldiğinden rehber öğretmenlere yaz aylarında görevlendirme yapılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliğin "Rehberlik öğretmeninin görevleri ve sorumlulukları" başlıklı 23. maddesinin (ı) bendinde ki "ı) Görevlendirildiği takdirde tercih danışmanlığı çalışmalarını yürütür."hükmü uyarınca de rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilebilecektir. Ancak, yürürlükte bulunan kanunlara göre rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilemez.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun "Yıllık izinlerin kullanılışı" başlıklı 103. maddesinde ki; "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez." hükümleri ile öğretmenlerin yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayıldıkları hüküm altına alınmıştır. Tercih danışmanlığı görevlendirmelerinin yapılacağı Temmuz ve Ağustos ayları öğretmenlerin yaz tatili dönemine denk gelmekte olup bu aylarda öğretmenler izinli olduğundan resen yapılacak görevlendirmeler kanuna aykırılık teşkil edecektir.

Ayrıca, yaz aylarında rehber öğretmenlerin resen görevlendirilmesi Anayasamızın 18. maddesinde ifadesini bulan "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır." hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir.

23.06.1998 Tarih ve 23381 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Cebri veya Mecburi Çalıştırmaya İlişkin Sözleşmenin 11. maddesi (b) bendindeki; "Sadece 18'den yukarı ve 45'den aşağı yaşlarda bulunan sağlam yetişkin erkekler cebri veya mecburi çalıştırmaya tabi olabilirler. Bu sözleşmenin 10 uncu maddesinde öngörülen iş türleri hariç, aşağıdaki tedbirler ve şartlar dikkate alınmalıdır.

b-Öğretmenler öğrenciler ve genel olarak idari personelin muaf tutulması;" hükümleri ile de öğretmenlerin cebri ve mecburi çalışmadan muaf tutulacağı kayıt altına alınmıştır.

Yukarıda yer verdiğimiz mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde tercih danışma komisyonlarında rehber öğretmenlerin resen görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu durumda Bakanlıkça resen görevlendirme yapılmaması, gönüllülük esasına göre hareket edilmesi, istekli olan rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilmesi daha uygun olacaktır.

Ahmet KANDEMİR/memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Faik 1 yıl önce

Bu denilen şeyi hüküm ve kanunları hangi Milli Eğitim uyguluyor peki?Her sene gorevlendirme resen tabiki.Gönüllülük diye bir sans yok malesef