Tatillere Telafi Dersleri Geliyor!

Hatırlanacağı üzere Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçtiğimiz günlerde, kendisine yöneltilen bir soru üzerine "Tatil, tatildir. Telafi eğitimi tatilde olmaz. Telafi eğitimi gerekiyorsa şubattan sonra da olur." ifadesini kullanmış ve telafi eğitimlerinin tatil sürecinde yapılmayacağını belirtmişti.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ise Genel Müdür Ercan Türk'ün imzası ile bir resmî yazı yayımlayarak farklı sebeplerle eğitime ara verilen dönemler için hafta içinde ders saatleri dışında, hafta sonları ya da gerek görülmesi durumunda yarı yıl tatillerinde telafi eğitimi yapılmasını gerekli gördüğünü belirtti.

Yazıda

"... değişik sebeplerle eğitim ve öğretimle ilgili kısmi aksamalar yaşandığı ve ... eğitime ara verildiği, valiliklerce idari izin uygulaması yapıldığı bilinmektedir. İş takvimine göre planlandığı şekilde gerçekleştirilemeyen eğitim ve öğretim faaliyetlerinin telafi edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

Bu kapsamda eğitim ve öğretimin gerçekleşemediği kurumlarımız ile ... yapılamayan eğitim faaliyetlerinin telafisi için valiliklerce ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli tedbirler alınarak eksikler giderilecek, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince planlamalar yapılarak ... hafta içinde ders saatleri dışında, hafta sonları ya da gerek görüşmesi hâlinde yarı yıl tatilinde telafi eğitimi gerçekleştirilecektir."


ifadelerine yer verildi.

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Telafi Eğitimi ve Yetiştirme Programı" başlıklı 33. maddesi ve de Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Telafi Programı" başlıklı 61. maddesi dikkate alındığında, kurumların eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, hastalık, elverişsiz hava şartları gibi nedenlerle okulların tatil edildiği günler için, telafi eğitimi ve yetiştirme programı düzenlemek durumunda oldukları dikkate gelmektedir.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesinde şu ifadelere yer verilmektedir:

"(1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

Görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir."


Denilmektedir. Telafi programları için dikkate alınması gereken ödeme planları da bu madde çevresinde gerçekleşecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.